ROSE_00

Moda, günümüzde  geriye dönük bir endüstri haline geldi şüphesiz. Tasarımcılar belli bir dönem ruhunu tekrar yakalamak adına üretimlerini farklı değişikliklerle tekrar bizlere sunuyorlar. Geçmişten alınan fikirler kimi zaman üzerine eklemeler yapılarak kimi zaman da olduğu gibi kullanılıyor. Tam burada devreye o ince çizgi giriyor. Esinlenme mi ilham alma mı? Taklit mi yoksa kopyalamak mı?

ROSE_04

Modada köklerine dönme ihtiyacı çoğu tasarımcılar tarafından hissedilir. Görseldeki tekrarlı grafik Stripe Pattern / Breton Stripe ise evrensel bir desen haline geleli bir hayli oldu. Dünyaca ünlü moda markaları tarafından da defalarca tekrar edildi.

Çizgili grafik desen, 1300’lü yıllarda suçluların giydiği bir kostüm iken, 1800’lü yıllarda ABD’de hapishane üniforması haline geldi. 20. yy başlarında bu üniforma yasaklandığında ise Kuzey Fransa’nın çeşitli denizcileri tarafından kabul gördü. Jean Paul Gaultier, Coco Chanel gibi ünlü modacıların aracılığıyla moda sektörü dahilinde hayatımıza girdi. Yüzyılın ortalarında ise karşıt kültürel serinin bir göstergesi olan hipster üniforması haline geldi. Paris’teki Saint-Germain-des-Prés semtinde toplanan genç sanatçılar, İspanyol sanatçı Pablo Picasso ve Fransız filozof Jean-Paul Sartre gibi duayenlerin adeta imzası haline gelen kıyafetlerinin başlıca tasarımıydı. Daha sonra 1953 yapımı The Wild One filminde motosikletli holigan Marlon Brando aracılığıyla Hollywood‘a indi. Günümüzde de hala çeşitli sanat dallarında ve sektörlerde kullanılan bir grafik haline geldi.

Utah Prisoners

Utah Prisoners

Coco Chanel

Coco Chanel

Pablo Picasso

Pablo Picasso

ROSE_06

Dünyaca ünlü moda markası Dolce& Gabbana 2017 yılının sonlarına doğru bahsi geçen çizgili grafikten bir koleksiyon hazırlamış. Çizgilere güller ekleyerek grafiğe yeni bir imza da katmışlar. Tıpkı benim de “Rosales” adlı % 100 el boyaması olan ayakkabı tasarımımda kullandığım grafik  gibi. Tabi tek ve en önemli farkla; ben bu ayakkabıyı 2015 yılında yaptım.

ROSE_01

Büyük markalar koleksiyonlarında sokak stilinden ilham aldıklarını saklamıyorlar. Hatta farklı disiplinlerdeki tasarımcı ve sanatçılarla yaptıkları iş birliklerini de koleksiyonlarında görebiliyoruz. Fakat gözardı edilen vakalar da yok değil.

Kullanılan grafik tasarımının patenti bana ait değil tabiki de, dolayısıyıla bu bir suçlama yazısı da değil. Bu olay aslında Dolce&Gabbana’nın 2017/2018  koleksiyonunu hazırlayan tasarım ekibiyle aynı “kafada” olmamla ilgili. (Her ne kadar ben onlardan bir kaç adım daha önde olsam da.) Kısacası benim karşılaştığım durum çok farklı. Tamamen moda gözü olan, trendleri öngören, benzer kaynaklardan beslenen tasarımcıların başlarına gelen hadiselerin en çok yaşananı diyebilirim.

Ne diyelim, hep biz küçükler mi büyüklerden “esinleneceğiz”? Biraz da onlar bizden ilham alsın =)

ROSE_08

http://luwfashion.com/

ROSE_07http://www.dolcegabbana.com/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *