dav

8 Eylül 2017 tarihinde Sölingen LVR- Endüstri müzesinde gerçekleşen sergi Türk sanatçıların resim, heykel ve fotoğraftan oluşan eserlerini sunmakta. Sergilenen yaklaşık 120 adet yapıt, Anadolu’daki acımasız değişimlerle Türkiye’deki hızlı endüstriyel gelişimi vurguluyor. İş, gelenek ve modernite arasındaki derin kargaşa farklı, öznel ve bazen provokatif sanatsal ifade biçimleriyle seyirciye aktarılmakta.

dav

Anadolu’da iş ve sanayileşme konusunu daha net ifade edebilmek için sergi alanı bir endüstri müzesi olarak belirlendi. Müzenin diğer alanlarında sunulmakta olan yüzyıllık endüstriyel gelişimi izleyiciye anlatan makineler ve ekipmanlar, farklı disiplinlerden oluşan eserlerin bulunduğu sergi mekanına kadar  sizleri işçilerin dünyası ile başbaşa bırakıyor.

dav

Sergi küratörü Ingo Nitzsche, bu serginin en önemli amacının Anadolu’nun endüstriyel ve toplumsal dönüm noktalarını sanatın araçlarıyla ortaya koymak olduğunu dile getirmekte. Nitzsche, Türkiye’de edindiği yirmibeş yıllık yoğun tecrübesinin bakış açısını bulandırmak yerine, kendisine özel bir empati ve duyarlılık sağladığını umuyor.

dav

 

dig

 

dig

Sölingen endüstri müzesi müdürü Dr. Jochem Putsch’un ve sergi küratörü Ingo Nitzsche’in samimi ve ilgili tavırları doğrultusunda açılışını gerçekleştirdiğimiz sergide konuşmacı olarak yer almak benim için ayrı bir önem taşıyor. Oldukça görkemli olan açılışımızda, Sölingen Belediye Başkanı Ernst Lauterjung, Solingen Belediyesi Göç ve Entegrasyon Konseyi Başkanı Hassan Firouzkhah, Rheinland Bölgesel Meclisi Başkan Vekili Karin Schmitt-Promny M.A, Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel’inde aralarında bulunduğu değerli ziyaretçilerin katılımı bizleri çok memnun etti. Kendilerine de buradan tekrar teşekkür etmek isterim.

sdr

Sergide bana ait üç eser de bulunmakta;

“Farmer” 100×130 cm Tuval Üzeri Akrilik

“Fisher” 100×130 cm Tuval Üzeri Akrilik

“Upholsterer” 180×190 cm Tuval Üzeri Akrilik

dav

Sergi 8 Eylül 2017 – 25 Mart 2018 tarihleri arasında görülebilir.

Adres: Merscheider Str. 289-297, 42699 Sölingen, Germany

Ziyaret Saatleri : Salı gününden – Cuma gününe kadar 10:00 – 17:00, cumartesi ve pazar günleri 11:00 – 18:00

Detaylı bilgi için www.industriemuseum.lvr.de  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *